...

Systemy CMS, czym są? Jakie są najpopularniejsze? Sklepy i strony internetowe 

Systemy CMS (Content Management System) są narzędziami, które umożliwiają tworzenie, zarządzanie i publikowanie treści na stronach internetowych. CMS-y pozwalają na łatwe dodawanie, edytowanie i usuwanie treści, takich jak teksty, zdjęcia, filmy czy pliki do pobrania, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej.

Systemy CMS są bardzo popularne wśród firm, organizacji i osób prywatnych, ponieważ pozwalają na szybkie i efektywne zarządzanie treścią na stronie internetowej. Dzięki temu, że CMS-y są łatwe w obsłudze, oszczędzają czas i koszty związane z zatrudnieniem specjalisty do zarządzania stroną internetową.

Podział systemów CMS

Open source CMS

Jest to rodzaj systemu zarządzania treścią, którego kod jest otwarty i dostępny dla każdego do modyfikacji i rozwijania. Najpopularniejsze przykłady to WordPress, Drupal i Joomla. Open source CMS są często wybierane przez małe i średnie firmy, ponieważ są darmowe i elastyczne. Jednakże, wymagają one pewnej wiedzy technicznej i czasu, aby je skonfigurować i dostosować do potrzeb.

SaaS CMS 

To oprogramowanie, które działa na zasadzie subskrypcji i jest hostowane na zdalnym serwerze. W tym przypadku, użytkownik nie musi martwić się o instalację, aktualizacje i konfigurację, ponieważ dostawca oferuje te usługi. Przykłady to Squarespace, Wix i Shoper. SaaS CMS są łatwe w użyciu i nie wymagają dużej wiedzy technicznej, ale mają ograniczone możliwości dostosowania.

Komercyjne CMS 

To oprogramowanie, które jest sprzedawane za opłatą. Przykłady to Adobe Experience Manager, Sitecore i IBM WebSphere. Komercyjne CMS oferują zaawansowane funkcje i wsparcie techniczne, ale są zazwyczaj droższe niż open source i SaaS CMS. Są one często wybierane przez duże firmy, które potrzebują zaawansowanych funkcji i bezpieczeństwa.

Zalety i wady systemów CMS

Zalety stosowania systemów CMS:

 •  Łatwość obsługi – większość systemów CMS jest intuicyjna i łatwa w obsłudze, co pozwala na szybkie tworzenie i edycję treści.
 •  Oszczędność czasu – dzięki systemom CMS można szybko tworzyć i publikować treści bez potrzeby pisania kodu od zera.
 •   Dostępność szablonów – większość systemów CMS oferuje wiele gotowych szablonów, które można łatwo dostosować do swoich potrzeb.
 •   Skalowalność – systemy CMS są skalowalne, co oznacza, że można łatwo dodawać nowe funkcje i rozwijać stronę w miarę potrzeb.
 •  Bezpieczeństwo – większość systemów CMS jest stale aktualizowana, co zapewnia bezpieczeństwo strony przed atakami hakerów.

Wady stosowania systemów CMS:

 •  Ograniczenia w personalizacji – niektóre systemy CMS mogą mieć ograniczenia w dostosowaniu wyglądu strony do indywidualnych potrzeb.
 •  Koszty – niektóre systemy CMS są płatne, co może stanowić dodatkowy koszt dla firm.
 •  Wymagania techniczne – niektóre systemy CMS wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej, co może stanowić problem dla początkujących użytkowników.
 •  Problemy z wydajnością – niektóre systemy CMS mogą mieć problemy z wydajnością, zwłaszcza przy dużej liczbie użytkowników lub dużych ilościach danych.

Systemy stron internetowych 

Systemy CMS (Content Management System) to narzędzia, które ułatwiają tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. Oto kilka zalet stosowania systemów CMS w tworzeniu stron internetowych:

 •  Łatwość w zarządzaniu treścią – Systemy CMS pozwalają na łatwe dodawanie, edytowanie i usuwanie treści na stronie internetowej, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej.
 •  Szybkość w budowaniu strony internetowej – Dzięki gotowym szablonom i wtyczkom, tworzenie strony internetowej z użyciem systemu CMS jest znacznie szybsze niż tradycyjne programowanie.
 •  Możliwość personalizacji – Systemy CMS pozwalają na personalizację wyglądu i funkcjonalności strony internetowej, dzięki czemu można dostosować ją do indywidualnych potrzeb i preferencji.
 •  Bezpieczeństwo – Systemy CMS są stale aktualizowane i zabezpieczane przed atakami hakerskimi, co zapewnia bezpieczeństwo danych i treści na stronie internetowej.
 • Wsparcie techniczne – W przypadku problemów technicznych, użytkownicy systemów CMS mogą liczyć na wsparcie techniczne ze strony producenta lub społeczności użytkowników.
 •  Optymalizacja dla wyszukiwarek – Systemy CMS są zoptymalizowane pod kątem SEO (Search Engine Optimization), co pozwala na lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
 •  Łatwość w integracji z innymi narzędziami – Systemy CMS pozwalają na łatwą integrację z innymi narzędziami, takimi jak systemy e-commerce, platformy społecznościowe czy narzędzia analityczne.
 •  Zarządzanie użytkownikami – umożliwiają kontrolowanie dostępu do strony dla różnych użytkowników.
 •  Zarządzanie plikami – umożliwiają łatwe dodawanie, usuwanie i zarządzanie plikami na stronie, takimi jak zdjęcia, filmy i dokumenty.

Najpopularniejsze systemy CMS stron internetowych 

WordPress

WordPress to popularny system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi. Jest to otwarty i darmowy system, który pozwala na łatwe dodawanie, edycję i publikację treści na stronie.

WordPress oferuje wiele funkcjonalności, w tym:

 •  Bogaty wybór szablonów i motywów, które pozwalają na łatwe dostosowanie wyglądu strony do indywidualnych potrzeb,
 •  Wbudowany edytor tekstu, który ułatwia dodawanie i formatowanie treści,
 •  Możliwość dodawania różnego rodzaju mediów, takich jak zdjęcia, filmy czy dokumenty,
 •  Wbudowany system komentarzy, który pozwala na interakcję z użytkownikami strony,
 •  WordPress jest przyjazny dla SEO i oferuje wiele funkcji, które pomogą Ci zwiększyć widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania. Istnieją również wiele wtyczek SEO, które pomogą Ci zoptymalizować swoją stronę dla wyszukiwarek,
 •  Możliwość dodawania wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność strony.
 •  System jest stale aktualizowany i rozwijany, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Istnieje również wiele wtyczek i narzędzi, które pomogą Ci zabezpieczyć swoją stronę przed atakami hakerów i innymi zagrożeniami.

WordPress jest łatwy w obsłudze i posiada rozbudowaną społeczność użytkowników i deweloperów, co pozwala na łatwe znalezienie pomocy i rozwiązań problemów. Dzięki temu jest to jeden z najpopularniejszych systemów CMS na świecie.

Joomla

Joomla umożliwia łatwe tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi, blogami, sklepami internetowymi, portalami społecznościowymi i innymi projektami internetowymi. Posiada wiele wbudowanych funkcjonalności, takich jak system zarządzania użytkownikami, moduły do tworzenia formularzy kontaktowych, galerii zdjęć, integracji z sieciami społecznościowymi i wiele innych.

Jest to oprogramowanie open source, co oznacza, że jest dostępne za darmo i można je dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Zostało napisane w języku PHP i wykorzystuje bazę danych MySQL.

Joomla jest również bardzo elastyczna i łatwa do dostosowania do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, że jest to oprogramowanie open source, można korzystać z tysięcy dostępnych wtyczek, szablonów i dodatków, które pozwalają na rozbudowanie funkcjonalności strony internetowej.

Podsumowując, Joomla to zaawansowany, elastyczny i łatwy w obsłudze system zarządzania treścią, który jest idealnym rozwiązaniem dla zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

Drupal

Drupal to zaawansowany system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia tworzenie i zarządzanie różnego rodzaju stronami internetowymi, w tym stronami informacyjnymi, sklepami internetowymi, portalami społecznościowymi i innymi.

Jest to otwarte oprogramowanie, co oznacza, że ​​jest dostępne za darmo i posiada duże wsparcie społeczności programistów. Drupal oferuje wiele funkcji, takich jak łatwe zarządzanie treścią, tworzenie i zarządzanie użytkownikami, zarządzanie wersjami, integracja z różnymi narzędziami i wiele innych.

Jego największą zaletą jest elastyczność i skalowalność. Dzięki temu, że jest modułowy, można łatwo dostosować go do indywidualnych potrzeb i rozszerzyć o dodatkowe funkcjonalności. Ponadto, Drupal jest wysoce skalowalny, co oznacza, że ​​może obsługiwać zarówno małe, jak i bardzo duże strony internetowe.

Jednak ze względu na swoją zaawansowaną funkcjonalność, Drupal może być trudny do nauczenia się i wymagać większej wiedzy technicznej niż niektóre inne systemy zarządzania treścią.

Wix

Wix to platforma do tworzenia stron internetowych, która umożliwia użytkownikom łatwe i intuicyjne tworzenie swoich własnych stron bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Wix oferuje wiele szablonów i narzędzi, które umożliwiają użytkownikom dostosowanie wyglądu i funkcjonalności swojej strony do swoich potrzeb. System posiada również wiele narzędzi marketingowych i analitycznych, które pomagają użytkownikom zwiększyć zasięg i skuteczność swojej strony internetowej.

Autorskie systemy CMS 

Autorskie systemy CMS (Content Management System) to narzędzia do zarządzania treścią, które zostały stworzone przez jedną firmę lub osobę. Oznacza to, że systemy te nie są dostępne publicznie i nie są rozwijane przez społeczność open source. 

Autorskie systemy CMS są często tworzone w celu dostosowania ich do konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa lub organizacji. Dzięki temu, takie systemy są często bardziej elastyczne i łatwiej dostosowują się do wymagań użytkownika.

Jedną z zalet autorskich systemów CMS jest łatwość obsługi i intuicyjny interfejs użytkownika. Ponadto, takie systemy często oferują funkcje, które nie są dostępne w innych systemach CMS, co może być istotne dla specjalnych potrzeb danego przedsiębiorstwa lub organizacji.

Jednakże, autorskie systemy CMS są zazwyczaj droższe od systemów open source i wymagają czasem specjalistycznej wiedzy, aby je skonfigurować i dostosować do potrzeb użytkownika.

Systemy CMS sklepów (e-commerce)

Jakie funkcjonalności oferują systemy CMS sklepów 

CMS-y dla sklepów internetowych oferują wiele funkcjonalności, w tym:

 •  Zarządzanie produktami: umożliwiają dodawanie, edytowanie i usuwanie produktów w sklepie internetowym, a także ich kategoryzowanie i tagowanie.
 •  Obsługa zamówień: umożliwiają przetwarzanie zamówień, generowanie faktur i paragonów, śledzenie statusu zamówień oraz zarządzanie płatnościami.
 •  Integracja z płatnościami: umożliwiają integrację z różnymi systemami płatności, takimi jak PayPal, Stripe, PayU itp.
 •  Zarządzanie magazynem: umożliwiają śledzenie stanów magazynowych, automatyczne generowanie alertów o niskim stanie magazynowym oraz zarządzanie zamówieniami dostaw.
 •  Obsługa klientów: umożliwiają zarządzanie kontaktami z klientami, śledzenie historii ich zamówień oraz zarządzanie reklamacjami i zwrotami.
 •  Personalizacja: umożliwiają dostosowanie wyglądu sklepu internetowego do indywidualnych potrzeb, w tym zmianę kolorów, motywów graficznych, układu stron itp.
 •  Marketing: umożliwiają tworzenie kampanii marketingowych, takich jak promocje, kody rabatowe, newslettery itp.
 •  Analiza danych: umożliwiają śledzenie statystyk sklepu internetowego, takich jak liczba odwiedzin, konwersji, średniego koszyka itp., co pozwala na podejmowanie decyzji biznesowych opartych na danych.

Zalety stosowania systemów CMS w sklepach 

Stosowanie systemów CMS (Content Management System) w sklepach internetowych podobnie jak w przypadku stron internetowych ma wiele zalet, oto niektóre z nich:

 •  Łatwość zarządzania treścią – CMS umożliwia łatwe i szybkie dodawanie, edytowanie i usuwanie treści ze sklepu internetowego bez potrzeby znajomości programowania.
 •  Skalowalność – CMS umożliwia łatwe dodawanie nowych funkcjonalności i rozwijanie sklepu wraz z rozwojem biznesu.
 •  Personalizacja – CMS umożliwia personalizację treści i oferty dla klientów, co zwiększa ich zaangażowanie i lojalność.
 •  Optymalizacja SEO – CMS umożliwia optymalizację treści pod kątem wyszukiwarek internetowych, co zwiększa widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania.
 •  Bezpieczeństwo – CMS zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa sklepu internetowego poprzez regularne aktualizacje i łatwe zarządzanie uprawnieniami użytkowników.
 •  Integracja z innymi narzędziami – CMS umożliwia integrację z innymi narzędziami, takimi jak płatności online, systemy magazynowe czy narzędzia do marketingu internetowego.
 •  Szybkość i efektywność – CMS umożliwia szybkie i efektywne zarządzanie sklepem internetowym, co przekłada się na zwiększenie sprzedaży i zadowolenie klientów.

Najpopularniejsze systemy e-commerce 

Prestashop

PrestaShop to popularny system e-commerce, który umożliwia tworzenie sklepów internetowych. Jest to oprogramowanie open source, co oznacza, że jego kod jest dostępny publicznie i każdy może go modyfikować i rozwijać. PrestaShop oferuje wiele funkcjonalności, takich jak: zarządzanie produktami, kategoriami, klientami, zamówieniami, płatnościami, wysyłką, promocjami i wiele innych. Ponadto, PrestaShop posiada wiele dodatków, które pozwalają na rozszerzenie jego funkcjonalności, takie jak moduły płatności, integracje z platformami marketingowymi, itp. PrestaShop jest łatwy w obsłudze i dostępny w wielu językach, co czyni go popularnym wyborem dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą prowadzić sklep internetowy.

Magento

Magento to popularna platforma e-commerce, która pozwala na tworzenie sklepów internetowych o różnym stopniu skomplikowania i zaawansowania. Jest to oprogramowanie open source, co oznacza, że jest dostępne za darmo i może być modyfikowane według potrzeb użytkownika.

Magento oferuje wiele funkcjonalności, w tym m.in. zarządzanie katalogiem produktów, koszykiem zakupowym, procesem zamówień, płatnościami online, integracją z różnymi systemami i narzędziami marketingowymi oraz wiele innych. Platforma jest również skalowalna i może obsługiwać zarówno małe sklepy, jak i duże przedsiębiorstwa.

Jednym z największych atutów Magento jest również jego społeczność i ekosystem, który oferuje tysiące wtyczek, szablonów i rozszerzeń, które pozwalają na dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb i wymagań.

Shoper

Shoper to polski system zarządzania treścią (CMS) oraz platforma e-commerce, która umożliwia tworzenie i prowadzenie sklepów internetowych. Jest to narzędzie, które umożliwia łatwe zarządzanie asortymentem sklepu, zamówieniami, płatnościami, dostawami oraz promocjami. Shoper oferuje wiele gotowych szablonów graficznych, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, a także posiada wiele funkcjonalności, takich jak integracje z popularnymi systemami płatności, dostawcami i narzędziami marketingowymi. Shoper jest łatwy w obsłudze i umożliwia szybkie uruchomienie sklepu internetowego bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej.

WooCommerce

WooCommerce to darmowy plugin do WordPressa, który umożliwia tworzenie sklepów internetowych. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań e-commerce na świecie, wykorzystywane przez miliony użytkowników.

WooCommerce oferuje wiele funkcjonalności, takich jak: zarządzanie produktami, koszykiem, płatnościami, dostawą, rabatami i kuponami, integrację z różnymi systemami płatności, wysyłkowymi i magazynowymi. Dodatkowo, dzięki bogatej ofercie wtyczek i motywów, można dostosować sklep do indywidualnych potrzeb i wymagań.

WooCommerce jest łatwy w obsłudze, a jego interfejs użytkownika jest intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Dzięki temu nawet osoby bez doświadczenia w tworzeniu sklepów internetowych mogą łatwo stworzyć swoją własną platformę e-commerce.

IdoSell

IdoSell to polski CMS, który umożliwia zarządzanie sklepem internetowym. Jest to kompleksowe narzędzie, które umożliwia zarówno stworzenie sklepu od podstaw, jak i zarządzanie już istniejącym sklepem internetowym. IdoSell oferuje wiele funkcjonalności, takich jak: obsługa płatności online, integracja z hurtowniami, moduł newslettera, narzędzia do SEO, a także elastyczne szablony stron i wiele innych.

Shopify

Shopify to platforma e-commerce, która umożliwia tworzenie i prowadzenie sklepów internetowych. Jest to narzędzie, które pozwala na łatwe i szybkie uruchomienie sklepu online bez potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. W ramach Shopify użytkownicy otrzymują dostęp do szeregu narzędzi i funkcjonalności, które pozwalają na zarządzanie asortymentem, zamówieniami, płatnościami, dostawami, marketingiem oraz obsługą klientów. Platforma oferuje również wiele gotowych szablonów i motywów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Shopify jest jednym z najpopularniejszych narzędzi e-commerce na świecie i jest wykorzystywany przez setki tysięcy sklepów internetowych.

Podsumowanie

Systemy CMS są coraz bardziej popularne wśród użytkowników, ponieważ pozwalają na łatwe zarządzanie treścią strony internetowej bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy technicznej. Wraz z rozwojem technologii, systemy CMS stają się coraz bardziej zaawansowane i oferują coraz więcej funkcjonalności, takich jak integracja z różnymi narzędziami marketingowymi czy personalizacja treści.

Wdrożenie systemu CMS może znacznie ułatwić pracę związana z zarządzaniem treścią strony internetowej, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania procesu migracji danych. Jednak na rynku istnieje wiele różnych systemów CMS na rynku, co pozwala użytkownikom na wybór najlepszego rozwiązania dla swoich potrzeb.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.